İçeriğe geç

25 ilde 35 farklı dolandırıcılıktan aranan “turizm dolandırıcısı” yakalandı

Ses değiştirme yeteneğini kötü niyetle kullanan dolandırıcı, son işinde yakalandı. Restoranlara turist getirme vaadi veren dolandırıcı bu kez 59 bin TL dolandırdı.

Haber Merkezi
Twitter Facebook WhatsApp Telegram
Yayınlanma: Temmuz 6, 2024 - 13:36:47 Güncelleme: Temmuz 6, 2024 - 13:47:00

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Gözler Mahallesinde bulunan bir restoran işletmesini arayarak kendisini turizmci olarak tanıtan Murat Ç. (51), telefon ile aradığı işletmeye onlarca kişilik turist kafilesi getireceğini belirterek rezervasyon yaptırdı.

Birçok restoranı aynı şekilde arayan sözde turizmci Murat Ç., getireceği kafilenin yemeklerin yanında yalnızca Antep baklavası yediğini, bu nedenle tatlıların Gaziantep’ten gelmesi gerektiğini söyledi. Murat Ç., talebini kabul eden işletme sahibine Gaziantep’te sürekli sipariş verdikleri sözde bir Antep baklavacısının numarasını verdi.

İşletme sahibi H.A.’nın telefonunu açan Murat Ç., bu kez de kendisini tatlıcı olarak tanıtarak, 59 bin TL’lik sipariş aldı. Parayı da peşin ödeyen işletme sahibi H.A, rezervasyon günü geldiğinde ise neye uğradığını anlayamadı. Hem tatlılar hem de turist kafilesinin gelmediği restoran işletmecisi H.A, jandarma ekiplerine ihbarda bulundu.

24 SAATTE YAKALANDI

İhbar üzerine harekete geçen Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarmanın dedektifleri olarak da bilinen Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT) şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı. JASAT ve Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen soruşturmada Murat Ç.’nin işletmeleri önce sekreter, sonra turizm patronu ve son olarak ise tatlıcı olarak tanıttığı, sesini değiştirme yeteneğine sahip olduğu belirlendi.

JASAT timleri titizlikle yürüttüğü soruşturma kapsamında dolandırıcılık olayının şüphelisinin Murat Ç., olduğunu belirledi. JASAT timleri kimliğini belirlediği Murat Ç.’nin İzmir’de olduğunu tespit ederek düzenlediği operasyonla gözaltına aldı.

Murat Ç.’nin dolandırdığı mağdurlardan gelen paraların yattığı banka hesabı sahibi, 18 suç kaydı bulunan İsmail Y.’de (25), JASAT timlerince yakalandı. 24 saat içerisinde JASAT timlerince İzmir’de yakalanan 2 şüpheli Denizli’ye getirildi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen dolandırıcının “Neden dolandırdınız” sorusuna verdiği cevap ise pes dedirtti. Murat Ç., kendisine yöneltilen soruya “Hak ettikleri için dolandırıyorum” cevabını verdi.

SUÇ KAYDI KABARIK

Yapılan sorgulamalarda Murat Ç.’nin Kars, Kütahya, Sakarya, Samsun, İzmir, Mersin, Tokat, Edirne, Konya, Çanakkale, Hatay, Trabzon, Şanlıurfa, Bolu, Afyonkarahisar, Kırklareli, Bursa, Ordu, Kayseri, Sivas, Balıkesir, Antalya, Kocaeli, Isparta ve Bingöl olmak üzere 25 ilden aynı dolandırıcılık yöntemi ile 35 adet yakalama kararı olduğu, 40 ilde karıştığı 97 adette suç kaydı olduğu belirlendi. Ayrıca Murat Ç.’nin daha önce Diyarbakır merkezli düzenlenen Alo Tatil Operasyonunda da örgüt lideri olduğu ve yakalandığı öğrenildi. Adliyeye sevk edilen Murat Ç., ve İsmail Y., çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.                                        

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir