İçeriğe geç

YENİ KİRA ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

Kira artışlarına uygulanan ‘yüzde 25 zam sınırı’ 1 Temmuz itibarıyla sona ererken, ev sahiplerinin kiralara uygulayacağı yeni zam oranı yüzde 65,07 olarak açıklandı.

Haber Merkezi
Twitter Facebook WhatsApp Telegram
Yayınlanma: Temmuz 3, 2024 - 12:10:24 Güncelleme: Temmuz 3, 2024 - 12:10:24

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından temmuz ayı kira artış oranı da belli oldu. Her ay enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte gündeme gelen kira artış oranları ev, işyeri sahipleri ve kiracıların gündeminde yer alıyor. Kira artışlarını etkileyen 12 aylık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) netleşirken, kiralara uygulayacak yeni artış oranı da belli oldu.

YÜZDE 65,07 ARTIŞ YAPILABİLECEK

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak gerçekleşirken, enflasyon oranında artışın öngörüldüğü kiralarda bu veri dikkate alınıyor. Son 2 yıldır devam eden yüzde 25 kira zammı sınırlamasının 1 Temmuz itibarıyla sona ermesi nedeniyle, temmuz ayında yapılacak artış oranı TÜFE üzerinden olacak. Buna göre; temmuz ayında sözleşmesi yenilenecek olan kiracılara ev sahipleri yüzde 65,07 oranında zam yapılabilecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 62.51 seviyesinde gerçekleşmişti.

KİRA ARTIŞININ BELİRLENMESİ

Kira artışı 12 aylık TÜFE oranına göre belirlenirken, ev sahibi TÜFE sınırını aşamayacak. Zam dönemi temmuz öncesi olanlar yeni artış talep edilemeyecek. Kira ücretlerinde yaşanan fahiş artışlar sebebiyle, Haziran 2022’de “yüzde 25 zam sınırı” uygulaması devreye alınırken, 1 Temmuz itibarıyla ise bu uygulama sona erdi. Bundan sonraki süreçte ev sahipleri, daha önce de olduğu gibi “12 aylık TÜFE ortalamasına” göre kira ücretlerine artış yapabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir