İçeriğe geç

SİVAS KATLİAMINI ÇINAR’DA ANDILAR

Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfının çağrısı ile Çınar Meydanı’nda toplanan kalabalık 31 yıl önce yaşanan Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.

Haber Merkezi
Twitter Facebook WhatsApp Telegram
Yayınlanma: Temmuz 3, 2024 - 12:34:59 Güncelleme: Temmuz 3, 2024 - 12:35:00

Sivas Katliamı’nın 31’nci yıldönümünde, olayda hayatını kaybeden sanatçı ve aydınlar anıldı. Denizli’de Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı çağrısı ile Çınar Meydanı’nda toplanan kalabalık, Madımak Otel’te yakılarak katledilenleri andı. Anmaya Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ile Pamukkale Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur da katıldı. 

Sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği anmada grup adına İnan Kamışlı basın açıklaması okudu. Açıklamada: “Bu vahşi katliamın üzerinden otuz bir yıl geçti. Acımız ilk günkü kadar taze, öfkemiz ise her geçen gün katlanarak büyüyor. Otuz bir yıl boyunca demokrasiyi, laikliği, cumhuriyeti, çağdaş değerleri ve Anadolu halklarının bir arada yaşama arzusunu hançerlemeyi hedef alan bu katliamın hesabı verilmemiş, Adalet sağlanmamıştır. Sivas’ta katledilen 33 canımızın aileleri, dostları ile Derneğimizin otuz bir yıldır yürüttüğü adalet mücadelesi bir karşılık bulmadı. Otuz bir yıllık hukuk mücadelesinde adeta ailelerimiz, Alevi Örgütleri ve vicdanlar yargılanmıştır. Bu süreç içerisinde yaşam mücadelesi veren devrimci hasta tutsaklar ölüme terk edilirken, Ahmet Turan Kılıç, Hayrettin Gül gibi Madımak katilleri affedildi. Firari üç sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında devam eden son dava da otuzuncu yılında zaman aşımına uğratıldı” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir